[orbit]

This is an example page. It’s different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:

Hi there! I’m a bike messenger by day, aspiring actor by night, and this is my blog. I live in Los Angeles, have a great dog named Jack, and I like piña coladas. (And gettin’ caught in the rain.)

…or something like this:

The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.

As a new WordPress user, you should go to your dashboard to delete this page and create new pages for your content. Have fun!

Aktuálně

Ocenění českých lídrů

Projekt již podruhé představí české firmy s těmi nejlepšími ekonomickými výsledky. Porota bude vítěze vybírat z celkem 1328 společností, které nominoval odborný garant soutěže, mezinárodní společnost CRIF – Czech Credit Bureau. Od pondělí 13. března jsou otevřeny registrace pro nominované společnosti. Soutěže se mohou zúčastnit společnosti, které jsou 100% v rukách českých majitelů, dosahují ročního obratu minimálně 200 milionů korun… číst více

Dvě pětiny vysokoškoláků upřednostňují po studiu podnikání

Z terénního šetření Hospodářské komory a Výzkumného ústavu pro podnikání a inovace vyplývá, že 40% vysokoškoláků upřednostňuje po studiu podnikání. Pro dotazované studenty není hlavním důvodem finanční příjem, ale flexibilita a možnost seberealizace. Mezi nevýhody zařadili riziko neúspěchu, vyšší míru nejistoty a méně volného času. Překážkou pro ty, kteří chtějí v budoucnu podnikat je nedostatek finančních… číst více

zobrazit archiv aktualit